Pálení čarodějnic v Rozsochatci

Vlastně se jedná o jednu z nejdéle zachovaných tradic. Dnes již málo kdo ví, že vychází původně z Keltského svátku plodnosti Beltain, kdy se též zapalovaly ohně, prováděla se očista po zimě průchodem mezi ohni nejen lidí, ale i hospodářských zvířat. Jaro je spojováno s novým životem a tento svátek ho oslavoval.

Jak je zvykem již několik let v Rozsochatci pořádá místní spolek SDH společné pálení čarodějnic 30.4. pro celou obec. Mladí hasiči připravili v podvečer stezku se soutěžemi, která byla určena nejen dětem, ale i dospělým. Kdo jí prošel a nasbíral za dovednosti body, dostal malou odměnu, soutěží se zúčastnilo 118 soutěžících, všech věkových kategorií. Ze soutěžících byli vylosováni též tři, kteří obdrželi ceny za účast, byli jimi Jan Novák,Ondra Vašák a Jiří Novák. Na akci se sešly i "místní čarodějnice" a mezi nimi byla vybrána porotou ta nejhezčí, která též byla odměněna spolu s ostatními, méně úspěšnými kolegyněmi. Letošní nejlepší čarodějnicí se stala Maruška Mištová, která obdržela na památku i loutku čarodějnice. Na druhém místě se umístil Vojtěch Jeřábek a na třetím Adélka Rejzková. Zvláštní cenu obdržela maminka-čarodějnice Blanka Jeřábková s dcerou-čarodějnicí Kristýnkou Jeřábkovou.

Jakmile se zešeřilo, byla zapálena hranice pod fotbalovým hřištěm. Tím ale zábava nekončila, pro účastníky bylo připraveno občerstvení i posezení a tak se rozcházeli v pozdních večerních hodinách.
/Lenka Hyršová/

Foto - Pálení čarodějnic v Rozsochatci